Spojení školní výuky s výzkumem v laboratořích

Na konci března navštívili laboratoře katedry chemie a pracoviště Centra nanomateriálů a biotechnologií studenti Gymnázia Mimoň.

Během návštěvy studenti poznali, co obnáší práce v chemických laboratořích a dokázali tak rozvinout své znalosti i dovednosti. Studenti si například vyzkoušeli vypěstovat chemikovu zahrádku, vyrobit sloní pastu pomocí peroxidu vodíku a jodidu draselného nebo zažehnout světlušky v láhvi pomocí amoniaku a oxidu chromitého. Prozkoumali také, co všechno dokáže kapalný dusík a jak funguje pH včetně jeho měření či si zkusili pipetovat a správně odměřovat roztoky.

Toto je ideální ukázka spojení školní výukou s výzkumnou praxí. Školy mohou v případě zájmu kontaktovat oddělení vnějších vztahů Univerzity a využít širokou nabídku popularizačních přednášek pro školy, v rámci kterých jsou odborníci z praxe schopni studentům vhodnou a atraktivní formou přiblížit aktuální otázky jejich výzkumné činnosti.